Łączniki do mocowania dachów płaskich
Firma Baltic Fasteners dystrybuuje łączniki do mocowania izolacji na dachach płaskich firmy Van Roij Fasteners sprzedawanych pod marką Eurofast. Oferowany system zamocowań pozwala na mocowanie hydroizolacji i mocowanie termoizolacji. Kołki teleskopowe, kołki dachowe i podkładki dachowe stosowane z odpowiednim rodzajem wkrętów umożliwiają mocowanie następujących produktów: membrana PVC, papa dachowa jednowarstwowa, papa dachowa podkładowa plus papa wierzchniego krycia, membrana EPDM, membrana TPO. Łączniki do mocowania dachów płaskich umożliwiają mocowanie do podłoża stalowego (blacha stalowa niski trapez, blacha stalowa wysoki trapez, blacha trapezowa) w zakresie grubości od 0,7mm do 1,25mm, beton (klasa C15, klasa C25 lub wyższa), drewno (klasa C24 lub wyższa), gazobeton (klasa 500 lub wyższa). System łączników dzieli się na system sztywny i system teleskopowy. System sztywny z użyciem podkładek dachowych DVP typ D pozwala na montaż hydroizolacji kładzionej na termoizolacji wykonanej z wełny mineralnej twardej, styropianu, pianki PIR, pianki PUR. System teleskopowy z użyciem kołków teleskopowych TLK-45 lub kołków teleskopowych TRP-45 pozwala na montaż hydroizolacji kładzionej na termoizolacji wykonanej z wełny mineralnej miękkiej lub styropianu. System teleskopowy nie jest zalecany do mocowania izolacji termicznej wykonanej z pianki PIR lub PUR. Mocowanie od podłoża stalowego jest możliwe, przy użyciu wkrętów EDS-S, EDS-B lub EDS-SRB. Wkręty nierdzewne bimetaliczne EDS-SRB można stosować nawet w klasie korozyjnej C4. To rozwiązanie posiada niewielka liczba producentów na rynku polskim. Mocowanie do podłoża betonowego jest możliwe, jeśli użyjemy wkręty EFHD. Do podłoża drewnianego mocujemy się przy pomocy wkrętów EDS-H. Do gazobetonu za pomocą wkrętów GBS lub GBS-A2.
Produkty Eurofast wyróżnia wysoka jakość zastosowanych do produkcji materiałów oraz bardzo dobry design, zapewniający wysoką nośność łączników. Gama produktów jest cały czas poszerzana o nowe rozwiązania np. kołki teleskopowe BIO, które można utylizować wraz membraną dachową bez konieczności segregacji produktów. Produkty posiadają pełną wymaganą dokumentację. Europejska Ocena Techniczna pozwalająca na znakowanie produktów znakiem CE oraz szereg badań dynamicznych z wiodącymi producentami membran PVC i pap dachowych, pozwalają na zamocowanie w optymalny sposób każdego dachu na terenie Europy. Dodatkowym atutem programu jest certyfikat FM Global.
W przypadku mocowania izolacji dachów płaskich kluczowym jest wykonanie planu mocowania mechanicznego opartego się w głównej mierze na obowiązującej normie wiatrowej PN-EN 1991-1-4:2008. Na podstawie normy, określana jest siła ssania wiatru dla danego obiektu oraz wyznaczone zostają strefy na dachu. Mocowanie mechaniczne hydroizolacji i/lub termoizolacji do podłoża betonowego na dachu płaskim, pozwala nam na obciążanie łączników w 100% poprzez odpowiednie ich rozmieszczenie. W przypadku podłoża stalowego wykonanego z blachy stalowej odległości między łącznikami są ograniczone przez moduł trapezu blachy. Podłoże pozwala na obciążenie łączników w przedziale 80-90%. Wymaga to jednak w większości wypadków tak zwanej optymalizacji planu mocowania.
